High School Basketball boys Amarillo-area bi-district playoff pairings

Date:

Share post:

Head coach Leslie Broadhurst and his Randall Raiders open the Class 4A playoffs against Andrews. [David Erickson/ Press Pass Sports]
The UIL Texas High School boys basketball playoffs begin with the bi-district round on Monday and Tuesday. Here’ a look at where each Texas Panhandle team will be playing.

Class 5A 

Bi-district 

Amarillo High (30-4) vs. Lubbock-Cooper (18-15), 6 p.m. Tuesday, Floydada

Tascosa (16-15) vs. Lubbock Coronado (19-11), 4 p.m. Tuesday, Hutcherson Center, Wayland Baptist University, Plainview

Palo Duro (17-10) vs. Abilene Cooper (18-12), 6 p.m. Tuesday, Lamesa

Plainview (12-19) vs. Lubbock Monterey (23-9), 6 p.m. Tuesday, Abernathy

Class 4A 

Bi-district 

Canyon (27-2) vs. Monahans (24-12), 6 p.m. Monday, Brownfield

Randall (24-9) vs. Andrews (11-9), 6 p.m. Monday, Frenship

West Plains (22-11) vs. Midland Greenwood (23-10), 6 p.m. Tuesday, Frenship

Hereford (21-9) vs. Seminole (24-8), 7:30 p.m. Tuesday, Frenship

Class 3A 

Bi-district 

Bushland (17-9) vs. Abernathy (17-11), 6 p.m. Tuesday, Hereford

Spearman (18-9) vs. Idalou (19-14), 7:30 p.m. Tuesday, Caprock Activity Center

Childress (22-7) vs. Dalhart (13-16), 6 p.m. Tuesday, Pampa

Canadian (7-8) vs. Shallowater (22-3), 6 p.m. Tuesday, Canyon HS

Lamesa (28-3) vs. Crane (13-19), 6:30 p.m. Monday, Midland Legacy HS

Littlefield (17-13) vs. Stanton (16-13), 6:30 p.m. Monday, Denver City

Dimmitt (15-11) vs. Alpine (17-12), 6 p.m. Tuesday, Denver City

Brownfield (14-16) vs. Tornillo (30-1), 6 p.m. Monday, Wink

Class 2A 

Bi-district

Gruver (25-9) vs. Wheeler (15-14), 6 p.m. Tuesday, Highland Park HS

Stratford (15-13) vs. Quanah (20-16), 7:30 p.m. Tuesday, West Plains HS

Booker (17-14) vs. Wellington (21-4), 6:30 p.m. Monday, Miami

Clarendon (16-10) vs. Sanford-Fritch (15-15), 6 p.m. Monday, Pampa

Farwell (25-4) vs. Hale Center (13-14), 6 p.m. Tuesday, Levelland

Panhandle (20-7) vs. New Deal (23-8), 6 p.m. Tuesday, Dimmitt

Vega (18-12) vs. Olton (24-6), 7:30 p.m. Tuesday, Canyon HS

Bovina (16-15) vs. Floydada (32-5), 8 p.m. Tuesday, Littlefield

Class 1A

Bi-district 

Nazareth (21-8) vs. Pringle-Morse (7-19), 6 p.m. Monday, Tascosa Activity Center

Groom (13-12) vs. Miami (19-7), 6:30 p.m. Tuesday, White Deer

Texline (28-4) vs. Hart (10-13), 6 p.m. Tuesday, Palo Duro

Valley (19-11) vs. McLean (11-13), 6 p.m. Monday, White Deer

Silverton (16-9) vs. Fort Elliott (10-14), 7:30 p.m. Monday, White Deer

Wildorado (24-8) vs. Springlake-Earth (12-13), 6 p.m. Tuesday, Randall

Follet (26-6) vs. Hedley (12-11) 6 p.m. Tuesday, Wheeler

Happy (19-9) vs. Adrian (15-11), 6 p.m. Monday, Randall

 

Do you like what we're doing?

Press Pass Sports will always strive to keep our stories FREE to read. We're able to do that because of our advertising sponsors, and people like you who believe in what we're doing.

Local Sponsor

Related articles

Amarillo High highlights Region I-5A track and field meet

Here's a recap of the Region I-5A track and field meet from Friday and Saturday.

Canyon track and field teams take second at Region I-4A meet

Check out a recap of the Region I-4A track and field meet from Friday and Saturday.

Strong team efforts lead to Region I-2A titles for Panhandle girls and Gruver boys

Check out a recap of the Region I-2A track and field meet on Friday and Saturday.

Silverton Lady Owls win Region I-1A team title, Happy boys earn fifth overall

Here's a recap of the Region I-1A track and field meet from Friday and Saturday.