High School Basketball girls Amarillo-area bi-district playoff pairings

Date:

Share post:

The UIL Texas High School girls basketball playoffs begin with the bi-district round on Monday and Tuesday. Here’ a look at where each Texas Panhandle team will be playing.

Class 5A 

Bi-district 

Amarillo High (32-4) vs. Abilene High (17-15), 5 p.m. Monday, Brownfield High School

Tascosa (23-6) vs. Abilene Wylie (19-13), 6 p.m. Tuesday, Rip Griffin Center, Lubbock Christian University

Plainview (13-15) vs. Lubbock-Cooper (23-9), 6 p.m. Tuesday, Abernathy High School

Caprock (18-10) vs Lubbock Monterey (29-5), 6 p.m. Tuesday, Hutcherson Center, Wayland Baptist University

Class 4A

Bi-district 

Canyon (24-6) vs Fort Stockton (14-16), 5:30 p.m. Monday, Denver City High School

Randall (25-8) vs Andrews (14-18), 5:30 p.m. Monday, Frenship High School

West Plains (25-8) vs Midland Greenwood (13-21), 6 p.m. Monday, Lubbock-Cooper Liberty High School

Pampa (20-12) vs. Seminole (29-4), 6 p.m. Monday, Hutcherson Center, Wayland Baptist University

Class 3A 

Bi-district 

Spearman (24-5) vs. Slaton (24-8), 7 p.m. Monday, Caprock Activity Center

Dalhart (22-11) vs. Shallowater (21-12), 6 p.m. Monday, West Plains High School

Canadian (21-11) vs. Abernathy (21-12), 6:30 p.m. Tuesday, Caprock Activity Center

Bushland (12-21) vs. Idalou (27-5), 6:30 p.m. Monday, Dimmitt High School

Class 2A 

Bi-district 

Stratford (22-7) vs. Wheeler (14-14), 7:30 p.m. Monday, West Plains High School

Gruver (16-15) vs. Quanah (15-18), 6 p.m. Monday, Groom High School

Sunray (18-15) vs. Clarendon (30-2), 8 p.m. Monday, Groom High School

Sanford-Fritch (19-14) vs. Wellington (24-6), 6:30 p.m. Monday, River Road High School

Farwell (29-3) vs. New Deal (21-14), 6:30 p.m. Monday, Littlefield High School

Panhandle (26-6) vs. Hale Center (21-13), 6 p.m. Tuesday, Hale Center High School

Vega (14-19) vs. Sudan (23-7), 8 p.m. Monday, Dimmitt High School

Boys Ranch (11-14) vs. Floydada (25-3), 6 p.m. Monday, Canyon High School

Class 1A

Bi-district 

McLean (25-3) vs. Claude (15-15), 6 p.m. Monday, Borger High School

Follett (14-9) vs. White Deer (16-17), 6 p.m. Monday, Wheeler High School

Silverton (21-5) vs. Fort Elliott (15-11), 6 p.m. Monday, Childress High School

Miami (10-9) vs. Valley (32-2), 6 p.m. Monday, Panhandle High School

Nazareth (21-10) vs. Hartley (7-19), 7 p.m. Monday, Tascosa Activity Center

Texline (25-7) vs. Hart (14-11), 7 p.m. Monday, Amarillo High Activity Center

Pringle-Morse (16-12) vs. Happy (16-14), 6 p.m. Monday, Highland Park High School

Wildorado (21-7) vs. Springlake-Earth (10-14), 6:30 p.m. Tuesday, Bushland High School

Do you like what we're doing?

Press Pass Sports will always strive to keep our stories FREE to read. We're able to do that because of our advertising sponsors, and people like you who believe in what we're doing.

Local Sponsor

Related articles

2024 UIL girls basketball state tournament schedule

Take a look at the 2024 UIL girls basketball state tournament schedule for Thursday through Saturday.

UIL Region I High School boys basketball quarterfinal playoff pairings

Here’s a look at the UIL Region I boys' basketball playoff pairings from Class 5A to 1A going...

Wellington punches ticket to UIL state tournament for first time in school history

Recap Wellington's historic win over Farwell in the Region I-2A championship.

Canyon packs bags for state after upset of No. 1 Glen Rose

Here's a recap of Canyon's regional championship win over Glen Rose.