Groom hosted Claude in a District 2-1A matchup Friday night. Groom opened its brand new gym at the High School earlier this season. The new facility seats up to 500 fans. [Tom Carver/ Press Pass Sports]
Wellington wins round 1
In a battle of two of the top-ranked teams in Class 2A, the Wellington Lady Skyrockets knocked off rival Panhandle, 45-37, Friday night in Wellington.
Senior Marlee Brown led Wellington with 12 points in the key victory, pushing the Lady Skyrockets to 3-0 in district and 21-5 overall.
This was the first of two District 2-2A showdowns, and given the history it there could be a possible third deep in the playoffs.
The second meeting between the two schools is set for Feb. 4 in Panhandle.
Tascosa stays hot
The Lady Rebels cruised past Midland High 64-29 on the road Friday night to remain perfect in District 2-6A play.
Jada Miller led the way with a game-high 18 points to help down the Lady Bulldogs.
Tascosa is 3-0 in district and 19-8 overall. The victory sets up a key district showdown against Frenship (20-5, 3-0) on Tuesday night at the Tascosa Activity Center.
Friday’s top performers
Canyon’s Kenadee Winfrey scored a game-high 19 points during the Lady Eagles 67-34 home win against Levelland.
Muleshoe’s Anahi Barrera lit up the scoreboard for 20 points as the Lady Mules stunned Canadian 42-40.
Jade Benson of Clarendon had a big night by pouring in 25 points against Wheeler in a 63-36 victory.
Vega’s Anita Hall had a game-high 16 points during an 84-27 rout of Bovina. The Lady Longhorns are 27-0, and the Texas Panhandle’s lone remaining undefeated team.
Girls scoreboard
District 2-6A
Tascosa 15 36 54 64
Midland High 5 14 21 29
T— Jada Miller 18, Jessalyn Gonzales 10, Aubry Johnson 10. MHS— Ty Satterwhite 8. Records: Tascosa 19-8, 3-0; MHS 8-18, 1-2.
District 3-5A
Coronado 1 15 25 35
Amarillo High 17 30 44 59
C— J. Braithwait 10, Martinez 9. AHS— Rachel Haase 9, Gracie Bentley 8, Amaia Chiles 8. Records: Coronado 12-15, 3-7; AHS 26-2, 10-0.
Caprock 5 13 25 40
Palo Duro 19 38 51 59
C— Badillo 14, Strong 7. PD— Miller 21, Green 11. Records: Caprock 8-18, 2-8; Palo Duro 12-14, 6-4.
Lub. High 6 14 21 30
Randall 11 25 41 52
LHS— Wootan 13. R— Ainsley Velasquez 11. Records: LHS 6-18; 0-10; Randall 14-10, 5-4.
District 3-4A
Levelland 12 21 26 34
Canyon 15 43 57 67
L— Watkins 11, Latham 7. C— Kenadee Winfrey 19, Chloe Callahan 15. Records: Levelland 14-11, 1-1; Canyon 23-1, 3-0.
Lamesa 6 14 22 31
Hereford 12 27 37 51
L— Jackson 7. H— Taytum Stowe 15, Miranda Acosta 9. Records: Lamesa 16-11, 0-3; Hereford 18-6, 2-0.
District 4-4A
Dalhart 4 10 26 32
Dumas 13 19 28 43
Dal— Kaeona Marquez 8, Kennedy Green 8. Dum— Sheda Madit 10, Danny Duran 10. Records: Dalhart 18-8, 1-1; Dumas 12-13, 3-0.
Borger 5 8 14 18
Pampa 12 33 52 70
B— Jennings 6. P— Hallie Sieck 16, Kambry Smith 9. Records: Borger 3-22, 0-3; Pampa 10-18, 1-1.
District 1-3A
Muleshoe 2 12 32 42
Canadian 10 21 31 40
M— Barrera 20, Ambric 15. C— Boyd 19, Cook 6. Records: Muleshoe 14-8, 4-3; Canadian 19-7, 5-2.
Friona 10 15 19 28
Bushland 27 50 71 89
B— Taryn Schultz 29, Emma Troxell 22. Records: Friona 5-15, 0-7; Bushland 14-8, 7-0.
Spearman 17 33 40 52
Tulia 6 8 22 30
S— Mackie 17, Davis 12. T— Ramirez 11, Yarbrough 10. Records: Spearman 18-9, 6-1; Tulia 7-18, 3-4.
River Road 19 35 50 61
Dimmitt 6 13 27 37
RR— Cierra Kiser 20, Brilee Shannon 19, Kenna Jeffers 10. D— Kelly Chavez 10. Records: River Road 10-13, 3-4; Dimmitt 4-20, 0-7.
District 8-3A
Childress 22 34 49 64
Henrietta 8 17 26 29
C— Grace foster 15, Addilyn keys 9. H— Carter 12, Stewart 5. Records: Childress 19-5, 3-0; Henrietta 0-3.
District 1-2A
WT High 10 16 18 28
Gruver 27 51 67 81
WT— Higginbotham 7. G— Camryn Armes 25, Bailey Maupin 17, Maddie McCloy 14. Records: WT High 13-9, 2-1; Gruver 24-2, 3-0.
Stratford 16 25 38 56
Sunray 6 20 30
Str— Reaghan Audrain 10. Sun— Flores 11. Records: Stratford 14-9, 3-0; Sunray 9-14, 0-3.
Boys Ranch 16 24 34 43
Sanford-Fritch 17 31 38 45
BR— Blount 14. SF— Kiki Cunningham 19, Reegan Felker 10. Records: B. Ranch 6-12, 0-3; S. Fritch 7-14, 1-2.
District 2-2A
Panhandle 6 14 28 38
Wellington 10 21 38 45
P— Mason Jones 13, Annison Thomas 9. W— Marlee Brown 12, Kyla Kane 11. Records: Panhandle 21-4, 2-1; Wellington 21-5, 3-0.
Clarendon 20 36 43 63
Wheeler 2 11 25 36
W— Lopez 15, Almanza 11. C— Benson 25, Crawford 10. Records: Wheeler 14-8, 1-2; Clarendon 16-9, 2-1.
Memphis 13 30 47 54
H. Park 10 21 31 48
M— Henderson 13, Cervantes 11. HP— Cassie McClurg 20, Emma Patterson 13. Records: Memphis 14-8, 1-2; H. Park 10-13, 0-3.
District 3-2A
Sudan 7 12 23 37
Farwell 11 22 35 45
S— Lockhart 19. F— Barnes 11, Agee 10, Trimble 10. Records: Sudan 18-6, 2-1; Farwell 19-6, 3-0.
Bovina 6 11 13 27
Vega 33 64 72 84
V— Anita Hall 16, Lara Mason 12. Records: Bovina 4-9, 0-3; Vega 27-0, 2-0.
District 1-1A
Miami 2 11 19 30
Booker 7 22 24 40
B— Harrison 15, Dominguez 7. M— Hurst 10. Records: Booker 8-14, 3-2; Miami 11-9, 2-3.
Fort Elliott 6 17 23 29
Follett 8 24 34 40
For— Bass 13, Sims 6. Records: Follett 10-14, 4-1; Fort Elliott 9-14, 1-4.
Higgins 15 34 43 55
Darrouzett 0 2 3 5
H— Co Watson 20, Ca Watson 10, Denney 10. D— Hernandez 6. Records: Higgins 15-3, 5-0; Darrouzett 0-17, 0-5.
District 2-1A
White Deer 10 14 26 38
McLean 8 24 37 45
M— Carter 17, Vasquez 12. W— Bradley 23. Records: McLean 15-7, 5-1; White Deer 11-13, 4-2.
Claude 13 24 36 46
Groom 5 12 13 23
C— Scoggins 14, Gabel 10. G— Ritter 12.
Records: Claude 21-5, 6-0; Groom 12-11, 3-3.
Shamrock 26 36 42 58
Lefors 2 11 19 35
S— Shields 16, O’Gorman 10. L— Lee-Jones 14, Winkler 12. Records: Shamrock 9-15, 2-4; Lefors 3-10, 0-6.
District 3-1A
Happy 5 14 23 42
Naz 24 45 55 71
N— Heiman 16, Kleman 14. H— Johnson 19.
Records: Nazareth 19-8, 6-0; Happy 13-15, 5-1.
Wildorado 13Â 31 49 61
Adrian 9Â 11 13 22
W— Trayler 15, Merrell 13. A— Ruiz 9
Records: Wildorado 11-6, 4-2; Adrian 9-10, 0-6.
Channing 3 8 10 19
Hartley 17 34 51 61
H— Gomez 13, Sandoval 12, Mendoza 12, Sybesma 10. C— Harbert 9. Records: Hartley 11-8, 3-3; Channing 5-17, 1-5.