Amarillo High center Cade Hornecker goes up for a bucket against Randall during a District 3-5A clash earlier this season. [Ben Jenkins/ Press Pass Sports]
Boys Standings
District 3-5A
Team District Overall
Amarillo High 3-0 13-2
Randall 2-1 15-2
Palo Duro 2-1 14-1
Tascosa 2-1 5-13
Caprock 0-3 7-6
Plainview 0-3 6-13
Tuesday’s games
No games scheduled
District 4-4A
Team District Overall
Hereford 2-0 14-3
Canyon 2-0 9-7
Perryton 2-0 7-5
Dumas 0-2 11-6
Pampa 0-2 6-7
Borger 0-2 4-11
Tuesday’s games (7:30 p.m.)
Perryton at Hereford
Borger at Dumas
Pampa at Canyon
District 1-3A
Team District Overall
Spearman 2-0 9-2
Bushland 2-0 10-4
Dalhart 1-1 7-9
Canadian 1-1 2-3
H. Park 0-2 6-7
R. Road 0-2 4-7
Tuesday’s games (7:30 p.m.)
Canadian at Spearman
Dalhart at Highland Park
Bushland at River Road
District 2-3A
Team District Overall
Shallowater 5-0 12-3
Abernathy 4-1 12-5
Childress 3-2 8-4
Tulia 3-2 7-6
Lub. Roosevelt 2-3 7-5
Idalou 1-4 4-8
Slaton 0-6 2-13
Tuesday’s games (7:30 p.m.)
Tulia at Childress
Abernathy at Idalou
Lub. Roosevelt at Shallowater
District 3-3A
Team District Overall
Dimmitt 4-0 7-7
Brownfield 4-2 10-7
Lamesa 3-2 10-5
Littlefield 3-2 10-7
Muleshoe 1-3 4-7
Denver City 2-2 9-6
Friona 0-6 1-9
Tuesday’s games (7:30 p.m.)
Muleshoe at Littlefield
Friona at Lamesa
District 1-2A
Team District Overall
Gruver 2-0 5-10
S. Fritch 1-0 7-5
Sunray 1-1 11-6
Stratford 0-1 4-7
WT High 0-2 4-6 Tuesday’s games (7:30 p.m.)
Sunray at Stratford
S. Fritch at Gruver
District 2-2A
Team District Overall
Panhandle 3-0 11-3
Clarendon 3-0 11-4
Wheeler 2-1 10-4
Wellington 1-2 4-5
Shamrock 0-3 8-6
Memphis 0-3 4-9
Tuesday’s games (7:30 p.m.)
Panhandle at Clarendon
Memphis at Shamrock
Wellington at Wheeler
District 3-2A
Team District Overall
Bovina 2-0 7-2
Farwell 1-0 18-1
Olton 1-0 16-1
Boys Ranch 0-1 0-1
Vega 0-2 2-10
Tuesday’s games (7:30 p.m.)
Olton at Boys Ranch
Bovina at Farwell
District 1-1A
Team District Overall
Booker 5-0 7-8
Miami 5-1 6-11
Fort Elliott 3-2 5-6
Follett 3-2 5-2
McLean 2-3 3-5
Darrouzett 0-5 2-7
Lefors 0-5 0-8
Tuesday’s Games (7:30 p.m.)
McLean at Fort Elliott
Lefors at Darrouzett
Booker at Follett
District 2-1A
Team District Overall
Valley 2-0 10-7
Hedley 1-1 8-3
White Deer 1-1 2-12
Silverton 1-1 7-6
Groom 1-1 3-4
Claude 0-2 0-10
Tuesday’s Games (7:30 p.m.)
Claude at Hedley
Groom at White Deer
Valley at Silverton
District 3-1A
Team District Overall
Nazareth 3-0 10-7
Texline 4-1 12-3
Wildorado 4-1 15-3
Happy 2-3 5-6
Hartley 1-4 0-3
Adrian 0-5 4-10
Tuesday’s Games (7:30 p.m.)
Hartley at Adrian
Wildorado at Nazareth
GIRLS STANDINGS
District 3-5A
Team District Overall
Plainview 5-0 14-5
Amarillo High 4-1 13-2
Tascosa 3-2 9-11
Palo Duro 2-3 14-5
Caprock 1-4 6-12
Randall 0-5 7-15
Tuesday’s games
No games scheduled
District 4-4A
Team District Overall
Canyon 4-0 17-1
Hereford 3-1 10-4
Perryton 3-1 10-6
Dumas 1-3 6-15
Pampa 1-3 1-14
Borger 0-4 2-15
Tuesday’s games (6 p.m.)
Perryton at Hereford
Borger at Dumas
Pampa at Canyon
District 1-3A
Team District Overall
Canadian 4-0 17-2
Spearman 4-0 12-5
Bushland 2-2 10-7
Dalhart 1-3 13-7
H. Park 1-3 3-11
R. Road 0-4 2-16
Tuesday’s games (6 p.m.)
Canadian at Spearman
Dalhart at Highland Park
Bushland at River Road
District 2-3A
Team District Overall
Shallowater 7-0 18-0
Idalou 6-1 18-3
Childress 5-2 8-6
Abernathy 2-5 12-10
Slaton 2-5 4-11
Tulia 1-5 8-11
Lub. Roosevelt 1-6 6-13
Tuesday’s games (6 p.m.)
Tulia at Childress
Abernathy at Idalou
Lub. Roosevelt at Shallowater
District 3-3A
Team District Overall
Brownfield 7-0 17-0
Littlefield 6-1 7-6
Muleshoe 5-2 10-10
Denver City 3-4 6-11
Lamesa 2-5 10-11
Dimmitt 1-5 1-5
Friona 0-7 2-11
Tuesday’s games (6 p.m.)
Lamesa at Denver City
Muleshoe at Littlefield
Friona at Dimmitt
District 1-2A
Team District Overall
Gruver 3-0 14-2
Stratford 2-1 12-7
WT High 2-2 8-6
Sunray 1-2 4-10
S. Fritch 0-3 4-10
Tuesday’s games (6 p.m.)
Sunray at Stratford
S. Fritch at Gruver
District 2-2A
Team District Overall
Panhandle 4-0 16-2
Wellington 3-1 13-4
Clarendon 3-2 11-6
Wheeler 2-3 5-10
Shamrock 1-4 7-11
Memphis 0-3 4-8
Tuesday’s games (6 p.m.)
Panhandle at Clarendon
Memphis at Shamrock
Wellington at Wheeler
District 3-2A
Team District Overall
Vega 3-0 12-7
Farwell 2-1 12-9
Bovina 1-2 5-7
Olton 1-2 10-10
Boys Ranch 0-1 0-2
Tuesday’s games (6 p.m.)
Olton at Boys Ranch
Bovina at Farwell
District 1-1A
Team District Overall
Follett 7-0 13-1
Miami 5-1 9-6
McLean 4-2 8-3
Fort Elliott 3-2 5-9
Booker 2-5 5-10
Darrouzett 1-5 2-9
Lefors 0-7 0-11
Tuesday’s Games (6 p.m.)
McLean at Fort Elliott
Lefors at Darrouzett
Booker at Follett
District 2-1A
Team District Overall
Claude 4-0 9-8
White Deer 3-1 12-9
Silverton 2-2 11-4
Valley 2-2 12-5
Groom 1-3 12-8
Hedley 0-4 2-12
Tuesday’s Games (6 p.m.)
Claude at Hedley
Groom at White Deer
Valley at Silverton
District 3-1A
Team District Overall
Nazareth 7-0 17-3
Happy 5-2 13-6
Wildorado 5-2 10-10
Hartley 4-3 7-4
Texline 2-5 5-8
Adrian 1-6 5-11
Channing 0-6 0-12
Tuesday’s Games (6 p.m.)
Hartley at Adrian
Texline at Channing
Wildorado at Nazareth